Az elmúlt napokban többen panaszkodtak fejfájásra, fáradékonyságra, ingerlékenységre, gyengeségre, noha helyesen táplálkoznak és még sportolnak is.
Ez ihlette meg a mai bejegyzésem. Hátha segít nektek is megérteni mi is zajlik most bennünk.
Amikor tavasszal felébred a természet, kisüt a nap a legtöbben azt várnánk, hogy mi is megtelünk energiával és robbanásszerűen megnő a teljesítményünk. Sokaknál ez mégsem következik be olyan gyorsan, miért?
– Röviden megfogalmazva a szervezetünk normális reakcióját érzékeljük, amikor az a téli üzemmódról a tavaszira vált és mindez további energiabefektetéssel jár az amúgy is megcsappant tartalékjainkból.
– Kicsit hosszabban: A tavaszi fáradtságérzetet a melatonin (alvásért felelős hormon) és a szerotonin (boldogsághormon) ingadozása eredményezi. Ugyanis télen, amikor rövidebbek a nappalok és mi kevés napfényhez jutunk a szervezetünk ezt fokozott melatonin képződéssel kompenzálja, ami a nappalok hosszabbodásával csökken, viszont a boldogsághormonunk termelődése, aminek képződéséért a napfény felelős, a téli időszak után még hiányos a szervezetünkben és ez az állapot okozza az átmeneti bioritmusbéli zavart. Ami nem is zavar tulajdonképpen, csak a szervezetünk átmenetét tapasztaljuk téli időszámításról nyárira, ami tovább emészti az amúgy is megcsappant energiatartalékainkat.
Mit tehetünk?
Ebben az időszakban érdemes egy rövidke méregtelenítést is beiktatnunk (mindenképpen kérjük ki szakember véleményét/segítségét) ezzel segítve a felfrissülést.
Továbbá vamelyest megelőzhetjük, vagy csökkenthetjük a hatásának kialakulását, akár már télen is. Sok publikációt olvasni arról, hogy mindezt kevésbé érzékelik azok az emberek, akik sok időt töltenek télen a szabadban és még sportolnak is (pl. séta, kinti sportolás, síelés) közben vitamindúsan táplálkoznak, tápanyagban gazdag ételeket fogyasztanak. Ami azt jelenti, hogy télen is törekszenek magas fordulatszámon pörgetni az anyagcseréjüket, ezzel hozzájárulnak ahhoz, hogy a szervezetük kevésbé lassul le.
– A napfény (és D vitamin) hiányát (télen is és tavasszal is) a legegyszerűbben úgy pótolhatjuk, ha sokat vagyunk a szabadban. Napozzunk, sportoljunk kint, ha módunkban áll, ezzel felgyorsítva a szerotonin termelődését
– Csökkentsük a nehéz, zsíros és egyben szénhidrátban gazdag étel fogyasztását
– Együnk sok rostot, zöldségeket és gyümölcsöket. Minél sötétebbeket, minél színesebbeket. Ez mindkettőre érvényes pl. Spenót, pitypang, cékla, áfonya, málna, szeder, eper (fagyasztottak is jók) stb.
– Emeljük meg a vitamin- és ásványi anyagunk bevitelét
– Figyeljünk a folyadékpótlásra (ez főleg víz legyen. Mehet bele pár citrom és uborka karika, úgy ízletesebb )
Csodálatos dolog nyomon követni, ahogyan ébred a természet! Mint, ahogy az is, ahogyan mi! Vigyázzatok magatokra és maradjatok egészségesek!